Yurt Dışı Hayallerinde Fırsatların Ne Kadar Farkındasın? | Ayşenur Yanardağ

Yurt Dışı Hayallerinde Fırsatların Ne Kadar Farkındasın?

Hayalini kurduğumuz birçok şeye giden yolda imkânsızlıklarla karşılaşıyoruz. Bu zorlukları imkanlarla birleştirince hayaller gerçeğe dönüşüyor. Peki, bu fırsatların ne kadar farkındayız? Ve onları ne kadar mümkün kılabiliyoruz?

Hedeflediğin her alanda kendini keşfetmek, birçok dil bilmek, kendi ağımızı oluşturmak çok kıymetli. Peki, bunu yaparken; pratik yapma imkânı ne kadar buluyorsun? Benim için bir işteki potansiyelimi başarıya çevirmenin asıl yolu; kendimi ve insanları keşfetmek. Her insan bir dünya, farklı bir coğrafya. Kendimi sahada deneyimleyebilmek adına yabancı dil konuşabileceğim, farklı ortamlarda duygularımı ifade edebileceğim birçok ortama katılmaya gayret ettim.Bunu yaparken birçok fırsatla karşılaştım. Bu yazıda sana deneyimlerimden hareketle Türkiye Ulusal Ajansı’nın sunmuş olduğu fırsatları ve başvuru formunla birlikte yer alacak olan motivasyon mektubunun inceliklerini paylaşacağım. Hayallerini arttıracak ve ufuk açacak keyifli bir okuma diliyorum.

Çocuklar, gençler ve yetişkinler için farklı eylemlerde fırsatlar sunan ‘Türkiye Ulusal Ajansı’nın amacı nedir?

Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla, eğitim ve gençlik alanında finansal destek, öğrenme ve hareketlilik fırsatları sağlayan programların yürütülmesi ve yenilerinin hayata geçirilmesidir (Kaynak: www.ua.gov.tr/kurumsal/misyon-ve-vizyon). Ulusal Ajans bizlere 3 ana eylemde proje fırsatları sunar:

ANA EYLEM 1 – BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

Öğrencilere, stajyerlere, gönüllülere, gençlere, öğretmenlere, akademisyenlere, eğitmenlere, gençlik çalışanlarına, eğitim kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının personeline diğer bir ülkede bir eğitim/öğretim veya mesleki bir deneyim faaliyeti sunmaktadır. Fakat bu kategoride kişiler bireysel başvuru sağlayamaz. Başvurular tüzel kişilikler tarafından yapılmaktadır.

ANA EYLEM 2 –YENİLİK VE İYİ UYGULAMALARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ

Bu kategori stratejik iş birlikleri içerir. Eğitim, öğretim ve gençlik alanında veya diğer ilgili alanlarda faaliyet gösteren farklı türden kurum/kuruluşlar arasında deneyim ve teknik uzmanlık paylaşımı üzerine kuruludur. Yeniliği teşvik eden projeleri desteklemektedir.

ANA EYLEM 3 – POLİTİKA REFORMLARI İÇİN DESTEK

Gençler, gençlik çalışmalarında aktif kişiler ve gençlik kuruluşları ile gençlik alanında karar alıcı olan ve gençlik politikalarından sorumlu kişiler arasında işbirliğini destekler. Çok sayıda gencin katıldığı büyük toplantı ve diğer etkinlikleri mümkün kılar.Her yıl 3 ana eylemde birçok proje açılmaktadır. Hangi kategori ilgini çekiyor ve şartlarını sağlıyorsan www.ua.gov.tr üzerinden başvurabilirsin! Başvururken 2 forma ihtiyacın olacak.İlki Europass CV ve motivasyon mektubu. Europass CV formatına https://europass.cedefop.europa.eu adresi üzerinden erişebilir, site üzerinden doldurabilirsin.

Motivasyon mektubu ise en kritik ve en etkileyici bölüm. Peki nedir bu motivasyon mektubu ve içinde neler olmalıdır?

Genç olmanın kuşkusuz en güzel yanı; korkusuz, heyecanlı ve içten olmak! Motivasyonuna bu duygular eklenince hayallerini ertelemen ve ulaşamaman çok zor. Hayallerine destek olmak ve işini kolaylaştırmak adına motivasyon mektubunda derlediğim en kritik noktaları paylaşıyorum. Motivasyon mektubuna göndereceğin kişinin ismi ile başlamak için +1 puan! Kim olduğundan ve aile geçmişinden bahsetmelisin. Mesleğin, neler ile uğraştığın, eğitim ve dahil olduğun kulüp/vakıf ve dernekleri mutlaka belirtmelisin. Üyesi/ temsilcisi olduğun dernekte neler yapıyorsun? Hangi projelerde aktif rol aldın ve bu projeler sana neler öğretti? Katılmak istediğin projenin tüm detaylarını dikkatlice okumalısın. Bu projenin hangi faaliyetleri, neden ilgini çekti? Gelecek ile ilgili planlarından da bahsetmeni tavsiye ederim. İlgi alanların, hobilerin, sevdiğin kitap ve filmler… Bunlar küçük detaylar gibi gözükse de proje sahipleri için önemli detaylar olabilir. ​Başvurduğun projeye neden katılmak istediğini kalın bir font ile yazman dikkat çekici olacaktır. Bu projede yer almanın gelecekte de size katkı sağlayacağını vurgulayın. Ayrıca sizin o projeye neler katabileceğinizi varsa orada yapmayı planladığınız küçük aktiviteleri yazın (Örneğin; doğa ile ilgili bir proje ise eczacılık öğrencisi olmanın kattığı bilgi ile bitkileri tanıtarak sağlığa olan katkılarını anlattığınız bir doğa yürüyüşü vb.)

Dilinizi öğrenmek istiyorum gibi bir cümle kurmamanız sizin için daha iyi olacaktır. 1 haftalık bir projede bu pek mümkün olmayacaktır. Lakin uzun dönemde proje başvurularında asıl amacınızın geliştirmek olduğunu vurgulayarak yazabilirsin. Daha önce yurtdışında bulunduysan ve yabancılarla karşılaşma konusunda bir deneyimin varsa belirtmelisin.​Her proje için aynı motivasyon mektubunu kullanmanız sizin için bir dezavantaj yaratacaktır. Mektubun kendinizi tanıttığın ve ilgi alanlarında bahsettiğin kısmını aynı bırakıp, neden o projeye katılmak istediğin ile ilgili kısmını her proje için ayrı ayrı yazmaya çalışmalısın.Dilerim bu öneriler doğrultusunda hazırladığın başvuruların kabul olur.Ve mutlaka katılman gereken bir sempozyumdanbahsetmek istiyorum.

Uluslararası Gençlik İstihdamı Sorunları Sempozyumu

Her yıl geleceğe dair korkularını umuda çeviren, ülkesindeki problemlere kendi çözüm önerilerini sunmuş birçok konuşmacı ve birbirinden farklı kültürde akranlar bir araya geliyor.Ben 26 Şubat- 1 Mart 2018’de Kayseri’de gerçekleşen; Uluslararası Gençlik İstihdamı Sorunları Sempozyumu’na katılma fırsatı buldum. Dünyanın her yerinden inanılmaz projelerde yer alan katılımcıların katıldığı harika bir organizasyon. Dezavantajları avantaja çevirmiş birçok konuşmacı ve akranlarla karşılaştım.Ulusal Ajans Projeleri ‘ni öncesinde bildiğim ve daha öncesinde katılmış olmamdan dolayı; bu yıl 26 Şubat- 1Mart 2018 ISYEC'de konuşmacı olma fırsatı yakaladım. Ben de hayatımdaki dezavantajları nasıl avantaja çevirdiğimi paylaştım. Hayatımda en çok heyecanlandığım ve unutamayacağım uluslararası ilk konuşma tecrübemdi. Bugüne kadarki çalışmalarımı İngilizce olarak paylaşmak benim için inanılmaz bir deneyimdi. Bu deneyim sonrası; yaptığım gönüllülük işine elimden geldikçe farklı katkılar sunuyor ve bizler gibi yapan diğer gönüllü arkadaşlarımla beraber çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyorum. Sorumluluğumu, sınırımı ve katabileceklerimin daha farkında olduğumu görüyorum. Her ülkeden birçok arkadaş ve kapısını çalabileceğin müthiş dostluklar edindim. Yaptığın projeleri anlatmanın heyecanı bir yana, beraber tanıştığım insanlarla zaman geçirmek bambaşka bir tecrübe. Bu projeler bana günlük tutmayı, zamanın değerini, fikirlerimin değişmesini, sebepsizce gülmeyi, çocukları mutlu etmeyi; yabancıların kültürlerini, dillerini öğrenmeyi, fikirlerini farklı coğrafyada yetişen insanlarla paylaşmayı, yeni yerler görmeyi, girişimcilik ekosistemlerini öğretti.Bana ve Armente Dream Partners ekibine bu fırsatı sunan; Ecz. Adile Özdağ, Ruhan Akın Akman ve Uluslararası Projeler Koordinatörü İbrahim Demirel’e çok teşekkür ederim.

Peki, nasıl başvuru yapabilirsin? www.salto-youth.net sitesinden ISYEC başvuru formuna ulaşabilirsin.

Ülkelerin, kültürlerin, deneyimlerin, insanların birbirinde bıraktığı izi görmeli ve bolca sohbet etmelisin. Kendini geliştirdiğin ve deneyimlediğin nefis bir ortam. Bir sonraki ISYEC organizasyonuna katılmanı ve orada görüşmeyi yürekten dilerim.

Günün sonunda sana kalan eşsiz duygular ve deneyim!

Deneyim; öğreten, sevindiren, umut veren, kaygılandıran, durduran, devam etmeyi gösteren, bekleten, yoran, koşturan, heyecanlandıran, kendine güvenmeyi aşılayan, kendini görmeni sağlayan, nerede olduğunu ve neler görüp yasayacağını bilmediğin bir yol. Her bir adım seni daha ileriye taşıyacak olan, bir gününü diğerinden farkı kılan. Gülümsemenin ve samimiyetin evrensel iletişim dili olduğunu gösteren. Hayallerinin yolu dikenli, zorlu ama bir o kadar kıymetli ve öğretici. Farklı birçok yol ve insan. Fark kelimesinin anlamını dolduran. Bu kadar farklılık içerisinde kendini konumlandırman. Nereden geldiğini unutmadan, ne yaptığının farkında olarak ve nereye gitmek istediğinin rotasını çizerek ilerleyeceğin bir bakış açısı kazanmak.Tüm cümlelerimin sonu senin için yüklemsiz, eylemsiz ve sonsuz!Eylemi harekete geçerek sen yap!Kazandığın tüm deneyimi içtenlikle paylaşacağın güzel zamanların olsun.Bir gün, bir projede karşılaşmak dileğiyle.

Ayşenur Yanardağ

Armente Dream Partners Pazarlama ve Kurumsal İlişkiler Departmanı Sorumlusu

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi

Vipharma Dergisi Temmuz-Ağustos 2018

Comments are closed.