Yardımcı Eczacılık | Ecz. Adile Özdağ

 YARDIMCI ECZACILIK

 Değerli meslektaşlarım,

Bir süredir gündemimizde olan yardımcı eczacılık sisteminin doğru şekilde anlaşılması ve işletilmesi, genç meslektaşlarımız için büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda getirilen fakat yardımcı eczacılık yapma zorunluluğu bu sene mezun olan öğrencileri kapsadığından şuanda yeni mezun olmuş ve harıl harıl çalışabilecek eczane arayan eczacılarımız var. Bu konunun önemi gelecek yıllarda artacak olan mezun sayısıyla birlikte çok daha önemli hale gelecek. Bizler ise mesleğimizin geleceğinin doğru kurgulanabilmesi için elimizden geleni yapmalıyız.Mesleğe başladığım ilk günden beridir yardımcı eczacılar ile çalışmayı kendime alışkanlık edindim. Çok uzun yıllardır iki, üç ve zaman zaman daha fazla yardımcı eczacıyla birlikte çalışma imkanı buldum. Eczanemizde onlarca eczacı bizimle çalıştıktan sonra kendilerine başarılı ve güzel eczaneler açtı. Yüzlerce stajyer mezun ettik. Hepimiz biliyoruz ki üniversitede öğrenilen bilgiler teoriden öteye çok fazla geçememekte. Öğrenciler birçok kaynak okur, çalışır ama bunları gerçekte nasıl uygulayacaklarını bilemeyebilirler. İşte stajın ve yardımcı eczacılığın önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Uygulanmayan bilgiler bir süre sonra unutulmaya yüz tutuyor. Üniversitede okurken yapılan staj ise öğrencilere bilgiler hala taze iken pratik yapma ve uygulamaya geçirme imkânı sunuyor. Aynı zamanda takım çalışması, iş arkadaşlığı ve iş disipliniyle tanışmasını sağlıyor.

Yardımcı eczacılık konusunda özellikle dikkat edeceğimiz şeylerin başında aslında bu sistemin sadece yetiştirdiğimiz eczacılar ile alakalı olmayıp bizler içinde bir yenileme fırsatı sunduğudur. Yardımcı eczacılar ile birlikte çalışmak; mezun olarak gelen genç eczacılarımızla, çok uzun yıllar önce üniversitede bıraktığımız bilgilerimizi güncelleyen, tazeleyen, bizleri ve yardımcı ekibimizi yeni bilgilerle yenileyen, bizimde tecrübelerimizin ve bilgilerimizin aktarılıp harmanlandığı bir ortam oluşturur.Eczanelerimiz bir sağlık danışma noktasıdır. Yardımcı eczacılık halkın doğru bilgiye ulaşma ve doğru bilgiyi alma şeklini geliştirir. Güvenin ve bilginin asıl olduğu danışman eczacılık bence mutlaka yeni bilgilerle tazelenerek yapılmalıdır. Bunun arkasında da yardımcı eczacılık vardır. Hastalarınızın doğru bilgilendirildiğini ve yönlendirildiğini bilmesi ve bunun bizler ve yardımcı eczacılar tarafından yapılması aramızdaki güveni ve sadakati arttıracaktır. Gelin birlikte biz bildiklerimizi, tecrübelerimizi genç eczacılarımıza aktaralım ve onların yeni bilgileriyle tazelenelim. Yardımcı eczacının maliyetinden kaçmayalım. Getirisi bilgi, güven ve kazanç olarak çok daha yüksek olacaktır.Gelecek nesillere rehberlik etmek, genç eczacılarımızın eğitimine katkıda bulunmak mesleğimizi daha ileriye taşıyacaktır. Aşağıda eczacılarımızın deneyimleriyle, yardımcı eczacılığın önemini bir kez daha yansıtmaya çalıştık.

 

Ecz. Adile ÖZDAĞ

Comments are closed.