Mentorluk

mentorluk

Mentorluk Nedir?

Mentorluk kelimesinin kökeni mitolojiden gelmektedir. Homeros Odysseia’da Ithaca Kralı Ulysses’in savaşa gitmeden önce oğlu Telemachus’u en yakın arkadası Mentor’a emanet ettiğini anlatır. Kralın savaştan dönmesi yirmi yıl alır ve Mentor, prensi kralın yokluğunda en iyi şekilde eğitir ve yetiştirir.

Mentor; bir konuda çalışıp tecrübe kazanmış olan, o çalışma alanı ile ilgili konularda yönlendirme yapan ve  yol gösteren kimse olarak tanımlanabilir.

Mentor, sahip olduğu bilgileri  aktarırken uzun süreli, öğrenme ve eğitim odaklı ilişkiler kurmayı hedefler.

Günümüzde mentorlük; çeşitli kurum ve kuruluşlarda uygulanmaktadır. Mentorlük sisteminin kullanılmasındaki temel amaç, insan potansiyelini geliştirmek, kurum kültürünü aktarmak, akademik yönden veya kariyer yönünden hedef kitleye destek vermek, uzmanlık konusunda iş geliştirmeyi gerçekleştirmek ve bunun sonucu olarak da daha etkili bir insan kaynağı yaratmaktır. Çünkü rekabetin bu kadar yoğun olduğu ortamlarda kişiler de bu karmaşık ve sürekli değişen iş yaşantısına ayak uydurabilmek için özelliklerini geliştirmelidirler.

 MENTÖRLÜK KİMLER İÇİN YARARLIDIR?

Sektörde yenilikleri yakalamak, mesleki gelişimini arttırmak, bu süreci kısaltmak ve daha az hata ile başarıyı yakalamak isteyen herkes  Mentorluk hizmeti alabilir.