Güle Güle 2018, Hoşgel 2019… | Ecz. Işın Özen

Güle güle 2018 , Hoş gel 2019.......

 Bir yolun varsa gidilecek sona bırakma,

Bir sözün varsa dilden yüreğe,hiç susma

Görmen gerekiyorsa birini git yanına!

Okşaman gerekiyorsa birini git yanına!

Hayat çok zalim,

An gelir;

.....Elini ,gözünü,yolunu,yüreğini alır senden,

O zaman istesende;                                                                                                                   

Dokunamaz,

Göremez,

Gidemez,

Söyleyemez olursun.

Can Yücel

 

Nasıl geçtiğini anlayamadığımız kadar hızla bir yılı daha bitirmek üzereyiz. 2018 gidiyor…

Yeni yılı karşılamamıza sayılı günler kala, 2019’u bir Can Yücel şiiriyle karşılamak istedim.

Hepimize nasihat niteliğinde aslında!

“Erteleme.” demiş üstad. Zamanın her anının değerini bilelim ve yaşayalım anı içimizde kalmadan...

Dörtnala gidiyor zaman. Akrep ve yelkovanı geçtik takvimin yapraklarına bile  yetişemez olduk.. Çocukluğumuzda evcilik oynarken ya da ergenliğimizde körkütük aşık olduğumuzda geçmek bilmeyen zaman artık çok hızlı.

Takvimle belirlenen ‘yılbaşı’ dediğimiz bu yol ayrımında hayatımızın bir bölümü daha eksiliyor. Yerine konması, geri döndürülmesi, yenilenmesi, depolanması, satın alınması mümkün olmayan bir  kaynak olan zaman hızla geçiyor...

Nasıl geçiyor? Biten her yıl, ölçülebilir aslında -muhasebe zamanı geldi; ‘’Zamanı öldürmek en pahalı harcamadır.’’ demiş Balzac. 2018’de zaman kimimize dost, kimimize düşmandı belki. Yıllar geçtikçe zaman daha hızlı akmıyor mu? Bana öyle geliyor doğrusu. Bir yandan  yaş hesabı yaparken, bir yandan  da  yeni bir yılı, yeni başlangıçları, yeni umutları karşılıyoruz. Zaman,  yaşlandığımızı, ölümü, geçmişte yaşadıklarımızı, yaptıklarımızı yapamadıklarımızı, pişmanlıklarımızı ve yapmak istediklerimizi sorgulatırken bir yandan da hâlâ yaşayacak bir hayatımız olduğu gerçeğiyle yüzleştiriyor bizi. Eksik kalan şeyleri tamamlamak ve yeni hedefler koyma fırsatı sunuyor bizlere.

Bütün o yeni yıl dilek ve temennileri de biraz da bu yüzden değil mi?Her ne kadar takvim 31 Aralık’tan 1 Ocak’a dönünce dünyamızın değişmeyeceğini bilsek de yeni yıl yeni başlangıçlar için bir umut olmuyor mu içimize?Belki de yılın en özel dönemine giriyoruz heryer ışıldıyor,parlıyor,kırmızının favori ayı, hepimiz de kırmızı giyme telaşı, küçük farklı objelerle süslediğimiz ışıltılı ağaçlarımızyeniyıl melodileriyle farklı rüyalara taşıyor bizi.Umut oluyor gönlümüze yeni takvim yaprakları.Soğuk bir ay olmasına rağmen içimizi ısıtıyor. Aralık ayının yılbaşı büyüsü... Küçük hediyeler, yeni seneyi karşılamak üzere dostlarla yenilen yemekler, süslü caddeler, ışıltılı objeler yılı bitirmemize yardım ediyor gibi.

Tekrar Can Yücel üstada kulak verirsek. Hiçbir şeyi sonraya bırakmayalım, anda yaşayalım.Yeni bir güne uyandığımız her sabahbu zaman diliminien  iyi  şekilde değerlendirelim, değerlendirelim ki  güneş de değerli zamanını bizim günümüzü aydınlatmak için boşa harcamış olmasın.

Her sabah  yeni bir güneşe uyandığımızda  yaşayacağımız her güne şükretmeyi ve değer bilmeyi unutmayalım.Yeryüzünde  her şeye saygılı olalım,birbirimizin eksiklerini bulmak yerine tamamlayalım,paylaşmayı bilelim.Yenilenelim, gelişime açık olup; YENİLEŞELİM.

Evet bir yıl daha geride kaldı ancak önemli olan geçmişi unutmadan, geçmişten öğrendiklerimizle geleceğimizi nasıl yaşayacağımızı şekillendirmek,zamanı iyi kullanmak,gidilecek yolları belirleyip beklemeden yürümek...

Herkese 2019 yılının sağlık ,mutluluk,bolluk ,keyif , başarı ve kayıptan çok kazanç getirmesi dileğiyle,

Tüm dileklerimiz gerçekleşsin.....

Her hoşçakal, bir merhabadır aslında

Hoşçakal 2018, HOŞGEL 2019.

Ecz. Işın Özen

Comments are closed.