GELECEK İÇİN YENİLEŞMEYE HAZIR MISINIZ?

GELECEK İÇİN YENİLEŞMEYE HAZIR MISINIZ?

Her sabah eczanemizin kapısını açtığımızda iş arkadaşlarımız, hastalarımız, sosyal güvenlik kurumu, komşularımız, ilaç ve ıtriyat depoları temsilcileri ve hatta kargo görevlileri ile o gün yaşayacağımız olaylar bizi bekler. Gündelik iş yaşantımızı doğru planlamaya çalışırken, bizim dışımızda gelişen olayları doğru bakış açısıyla kontrol altına alabilmek, mesleki ve ticari faaliyetlerimizi maksimum yararlılıkla yürütebilmek için gerekli donanımına sahip olmalıyız. Eğer faaliyetimizi sağlıklı yürütme birikimine ve ruhsal genişliğine sahip değilsek raftaki ilacımız ile kapıdaki hastamız, çalışıyor olan Medula bile bizi tatmin etmeyecektir. O vakit içinizde kıpırdayan ‘’daha iyisini yapabilirim’’ hissine olanak tanımalısınız.Çünkü okulda öğrendiklerimiz her zaman derdimize derman olamıyor. Dolayısıyla iş hayatında da kendimizi eğitmeliyiz. Çoğumuz bu eğitimlere defans göstermişizdir. Aklımızın sokaklarında birçok ‘’ama’’ dolaşmıştır. Sonra iç ses olarak ‘’Ama bu anlatılanlar hiç benim eczaneme uygun değil’’ demişizdir. Bu iç ses sürekli aklınızı meşgul etmiştir. ‘Ben de Armente ile tanışmadan önce böyle sorularla boğuşuyordum. Armente ile tanıştığımda Eczacı Adile Özdağ’ın vizyonunun farkına bir kez daha varmış oldum. ‘’Gelecek çok uzak görünüyor, biz yarını hazırlıyoruz, yarına hazır olmak için de bugün çok çalışmak gerekiyor’’ diyordu Adile Hanım.

Peki Armente’nin her an bize sunulan eğitim olanaklarından farkı ne olabilirdi? Armente’nin bu noktada en önemli farkı mentör eczacıları… Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı konseptlerle, eczane eczacılarının her durumda, her sorusuna hazırlar. Çünkü aslında hepimiz ayrı soruların farklı versiyonları ile mücadele ediyoruz. Bizimle birlikte bankonun arkasında durup aynı hayatı yaşayan mentör eczacılar ile pratikte geliştirilmiş çözümler müthiş rahatlatıcı. Mentör eczacıların her biri mesleğinde donanımlı, eğitimli farklı bakış açıları geliştirebilmiş, iletişim odaklı, anlamayı bilen, anlatmayı seven meslektaşlarımız. Armente’nin kurucusu Eczacı Adile Özdağ’ın aynı zamanda bir eğitmen olarak her bir meslektaşını ayrı ayrı çok sevmesi, mesleki gelişimimiz için bizi desteklemesi ve bunu aynı zamanda bir kurumsal kimliğe dönüştürmesi Armente’nin bir başka ayrıcalığı… Ruhan Akın ise yıllardır çok çeşitli sektörlerde sahip olduğu birikimleri bizimle paylaşmak ve eczane eczacılığının gelişimi için bir sentez ortaya çıkarmak konusunda oldukça iddialı...

ECZANE MATEMATİĞİ

Eczane matematiği konusunda her biri kendi alanına hakim diğer bileşenleri ile Armente stok yönetiminizi; raf düzeninizi, hasta dialoglarınızı ve çalışma arkadaşlarınız ile ilişkilerinizi yönetme becerisini kazandırıyor. Armente’nin mentör eczacılarından Şebnem Binici’nin tarifiyle yaptıkları iş ‘’Kişilerin performanslarını becerilerini hedefledikleri sonuçlara ulaşmak için izleyecekleri yolda en doğruyu gösterebilmek adına desteklemek” eczane eczacılığının yaşadığı handikaplara günümüz koşullarının zorluğu da ekleniyor. Her an tehlike çanları kulaklarımızda. Ancak krizi fırsata çevirmenin ötesinde güzele ve olumluya odaklanmak tüm bu koşullarda ne yapabilirizi düşünmek gerekiyor. Dünyanın en eski ve en zor mesleklerinden birinin sahibiyiz. Her birimiz işimizi severek yapıyoruz. Sektörü gözlemleyerek yenileşim, değişim ve gelişimi yakalamalıyız. Bu kurguyu yaparken Türkiye’deki eczacılık ve dünyadaki örnekleri Armente tarafından anlatıldığında bir pencere açılıyor; neyi doğru yapıyorum, yanlışlarım nerede, bende bunları yapabilirim cümleleri içimize doluyor. Ben bu noktada önce Ruhan hanımın buna mukabil Adile hanımın anlattığı bir örnekten çok etkilendim ve paylaşmak isterim. Toplam kalite yönetimi ve müşteri memnuniyetinin had safhada olduğu alışveriş merkezi zinciri olan Nordstrom ile ilgili anlatılan bir olaya göre -ki bu olay pazarlama literatürüne girmiştir- satın almış olduğu araba lastiğinden memnun olmayan bir müşteri nordstrom mağazasına bu lastiği getirir, iade eder ve parasını geri isteyip bu tutarı aldıktan sonra oradan ayrılır. Oysa Nordstrom araba lastiği satmamaktadır. Bu yüzden Amerika'da ki en başarılı süpermarket zincirlerinden biridir ve müşteri bağlılığı son derece yüksektir.Aynı şekilde Adile Hanım kendisine bir başka ilden aldığı bir dermokozmetik ürünün alerji yaptığını iddia eden hastadan ürünü alarak firmaya ilettiğini anlattı. Bu örneklerden hareketle benim bakış açım, ufkum hep ne yapabiliriz, nasıl fark yaratabiliriz adına genişledi. Tabi ki her birimizin işletmecilik anlayışı farklı ve yaşadığımız koşullar ayrı. Ancak Armente bireysel farklılıkları aynı potada eritmek yerine kişisel çözümlere odaklanıyor. Kendi eczanemde teşhir alanında, kategorizasyonda, 40 metrekarede de yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalıştım. Her bir metrekarenin değerini anlayarak mümkün olanın en doğru şekilde sunulmasının rakamsal avantaja dönüşmesine şahit oldum.

Bize anlatılan her konunun her başlığın kıymetine eczanemde yaşadığım anlık deneyimlerle tekrar tekrar görüyorum. Yarına hazırlanmak için bugün doğru kişilerle, doğru eğitimleri almak için Armente ile tanışmaya hevesli olmalısınız.

Dilvin Cirit

Comments are closed.