Özcan Balioğlu

image
Özcan Balioğlu Eğitim Danışmanı

Eğitmen

Perakende Uzmanı

Mentor

Eğitim hayatını Fransa’da tamamlayan Özcan Balioğlu 1989’da Türkiye’nin ilk hipermarketi olan Belpa’da başladığı profesyonel yaşamını sektörün en önemli oyuncularından biri olan CarrefourSA çatısı altında 17 yılı aşkın bir süre ile devam ettirmiştir. Satış pazarlamadan, reyon şefliğine, departman müdürlüğünden, mağaza müdürlüğüne dek kariyerini sürdürmüştür. 2004-2009 yılları arasında CarrefourSA İnsan Kaynakları Direktörü ve 2009-2011 yılları arasında ise 4 bölgede 44 mağazanın sorumluluğunu üstlendiği Süpermarketler Operasyonel Direktörü olarak görev yapmıştır.

İki yıl süreyle eğitim ve danışmanlık şirketinde perakendecilere özgü çözümler hazırlayıp danışman ve şirket yöneticisi olarak görev yaptıktan sonra Adana’nın en önemli markalarından Ekoroma marketler zincirinde Genel Müdürlük görevini 2,5 yıl süre ile devam ettiren Balioğlu, 10 şube ile başlayan süreci 2015 yılı sonunda 19 şubeye çıkmıştır.

2016 yılından bu yana Armente bünyesinde Ticari Pazarlama, Perakende Matematiği, Eczane Matematiği,Kategori Yönetimi ve Ticari Zeka Yetkinliği eğitimleri vermektedir.

Çalışma ilişkilerinden, bütçeye, ürün ve alan yönetiminden, satış pazarlama fonksiyonuna dek perakendenin en önemli konularındaki bilgi ve 30 yılı aşkın birikimini perakende sektörünün tüm kurumlarıyla paylaşmak üzere eğitmen ve danışman olarak çalışmaktadır.

Satış Temsilcilerinden tüm Satış Pazarlama Yöneticilerine kadar geniş kitlelere yönelik eğitimleri ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlayıp sunmaktadır. Bu eğitimler arasında:

-Perakendecilikte Kategori Yönetimi

-Perakende ve Mağaza Matematiği

-Stratejilerle Mağaza Yönetimi

-Eczane Matematiği ve Kategori Yönetimi

-STIP (Stratejik Ticari İş Planlaması)

Ve benzeri perakendecilik eğitimlerin yanı sıra

-MS Excel – Temel ve İleri

-Etkili Sunum Tasarımı

Başta MS Excel ve diğer Office programları olmak üzere HTML, WordPress ve birçok bilgisayar programlarına hakimdir. Özellikle iş analitiği, Bütçe, KPI ve Ticari Gösterge Tabloları gibi konularında çalışmalarda başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Özcan Balioğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir.