Dermokozmetik Ürünleri Tedaviyle Buluşturmak | Ecz. Adile Özdağ

Dermokozmetik Ürünleri Tedaviyle Buluşturmak

Bizler eczanelerimizde sıklıkla karşılaştığımız alerji, hiperpigmentasyon, akne, kılcal damar problemleri, kuruluk ya da fazla yağlılık, elastikiyet kaybı, sedef, egzama gibi cilt problemlerinin çözümü, önlenmesi, iyileştirilmesi için doğrudan veya ilaç tedavisiyle birlikte kullanılan cilt bakım ürünlerini dermokozmetik ürünler olarak sınıflandırıyoruz.

Bu ürünler ilaç teknikleri kullanılarak geliştirilmiş, üretilmiş ve dermatolojik klinik testlerden geçirilmiş cilt ürünleridir. Dermokozmetik ürünleri klasik kozmetik ürünlerden ayıran en önemli özellik ise aktif maddeler içermeleri. Salisilik asit, kojik asit, Alfa Hidroksi asit, arbutin, niacinamid, hyalüronik asit, pantenol, retinol gibi tedavi edici aktif maddeler bulunur. Dermokozmetik ürünlerin bu tedavi edici özelliklerini en iyi şekilde kullanabilmek için bizler bilgilerimizi sürekli yenilemek, yenilikleri takip etmek, bu ürünleri ve etkin maddelerini yeterince iyi tanımak zorundayız. Böylelikle doğru yerde doğru ürünün tedaviye katkısını sağlayarak hem iyi sonuçlar elde edebilir, hem de hastaların kozmetik / dermokozmetik ayrımını daha iyi anlamalarını sağlayabiliriz. Hyalüronik asit cilt esnekliğini geliştirirken suyu ve nemi tutan benzersiz kapasitesi sebebiyle mükemmel bir nemlendiricidir. Bu nedenle cilt bakımı için inanılmaz değerli bir maddedir ve sıklıkla ‘’doğanın nemlendiricisi’’ olarak anılır. Cildi nemlendirir ve nemsiz cilt semptomlarını, kırışıklıklar ve çizgileri azaltır, cildi daha yumuşak ve dolgun görünümlü yapar.

Cilt bakımında kullanılan termal sular ise doğanın yatıştırıcı etkisine sahip. Cildi yatıştırıp tahrişleri gideriyor. Cildin bağışıklık sistemini güçlendirip toksinlerden arındırıyor ve nemlendiriyor. Bu suları benzersiz yapan özellik, içerisinde barındırdıkları güçlü mineraller. Demir, potasyum, kalsiyum, mangan, sodyum gibi 15'e yakın zengin mineral içeriğiyle cildi tazeleyip rahatlatıyor, tahriş olmuş cildi yatıştırıyor, cildin doğal savunmasını güçlendirip cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıyor. Yüzyıllar öncesinde cilt problemlerinde ziyaret edilen termal su kaynaklarının neden bu kadar başarılı olduğu, bileşenlerinin araştırılması, yaraları iyileştirici ve cilt bariyerini kuvvetlendirici etkisinin olduğu aydınlatılınca anlaşılıyor. Hyalüronik asit içerikli dermokozmetik ürünleri ve termal suları rutin cilt bakımının haricinde yanık tedavisinde kullanmak kolajen ve nem desteği sayesinde hem iyileşmeyi hızlandırıyor hem de yanık sonrası ciltte oluşabilecek hasarı en aza indirgiyor. Bakır ve çinko içerikli dermokozmetik kremler özellikle cilt bariyerinin bozulduğu tahriş olmuş cilt problemlerinde oldukça başarılı. Bakır ve çinkonun birbirini destekleyen etkisi sayesinde koruyucu, onarıcı, rahatlatıcı etki sağlanıyor. Kaşıntı ve tahrişi gidermeye, cildi rahatlatmaya yardımcı oluyor. Özellikle bası yaralarında tedaviye ekleyeceğimiz bakır ve çinko içerikli dermokozmetik kremler antiseptik etkisi sayesinde tahriş olmuş cildin kolay enfeksiyonunu önlüyor. Krem uygulaması öncesinde termal suyla yapılacak olan cilt temizliği hem yatıştırıcı etkisiyle iyileşmeyi hızlandırıyor hem de kremden maksimum fayda alınmasını sağlıyor.

Cilt Bakım Ürünleri Kullanımı

Son zamanlarda ki yeni formülasyonlarda karşılaştığımız prebiyotik ve lamellar lipid içeren dermokozmetik kremler bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde kuruluk, atopik dermatit, egzama ve alerjik reaksiyonlar kaynaklı oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesi ve cildin rahatlatılması için mutlaka tedaviye eklenmesi gereken ürünler. Bu ürünlerdeki prebiyotikler cildin doğal florasını destekleyerek onarımı hızlandırıyor. Ectoin ise zorlu iklim koşullarında (çöl, buzul, tuz gölü vb.) bakterilerin hayatta kalmak için salgıladıkları doğal hücre koruyucusu bir etken maddedir. İlk kez Mısır’daki Natrun Vadisi’nde izole edilerek keşfedilmiştir. Natrun Vadisi, Mısır’ın bu sıcak ortamında yasayan bakteriler, yüksek ısının neden olduğu ozmotik stres ve dehidratasyon karsı kendilerini korumak için ectoin sentez ederler.

Ectoin içerikli dermokozmetik kremleri atopik dermatit, kontakt dermatit, sedef gibi problemlerde tedaviyle birlikte ve sonrasında kullanmak ectoinin nemlendirici etkisinin yanı sıra ciltteki kuvvetli antienflamatuar etkisi sayesinde hem tedavideki başarıyı arttırıyor hem de kortizona olan ihtiyacı ve atakları önemli düzeyde azaltıyor.

Yapı ve etkisi aydınlatıldıkça değeri daha iyi anlaşılmaya başlayan propolis de artık dermokozmetik ürünlerin formülasyonuna girdi. Aşırı sebum üreten ve sivilceye yatkın ciltlerde sebumu dengeleyerek gözenek tıkanıklığını ve sivilceleri azaltıcı etki göstermekte. Ciltteki lekeleri gidererek daha aydınlık ve pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Doğal antibiyotik içeriği ile de iyileştirici özellik gösteriyor. Akne ve yağlı cilt problemlerinde uygun salisilik asit ve glikolik asit içerikli cilt temizleyicileri, hiperpigmentasyon problemi olan ciltlerde arbutin ve c vitamini içeren dermokozmetik kremleri, vücutta pullanma ve kaşıntıyla seyreden cilt kuruluğunda üre içerikli vücut losyonları ve kremleri, egzema ve sedefde gliserin içerikli sabunları, saç derisindeki problemlerde selenyum, çinko ve kükürt içerikli şampuanları uygun şekillerde tedaviyle buluşturmak tedavinin başarısını arttıracaktır.

Sevgiyle.

Ecz. Adile Özdağ

Comments are closed.