Bir Sevdadır Eczacılık | Ecz. Adile Özdağ

Sevgili Meslektaşlarım,

14 Mayıs 1839 tarihinde Mektebi Tıbbiye-i Adliye-i Şahaneye bağlı, eczacılık mesleğine yönelik, bağımsız olarak eğitim vermek üzere bir sınıf açılmıştır. Ülkemizde, eczacılık öğretimine başlanmasının yıl dönümü olan 14 Mayıs, 1968 yılından beri Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır. Mesleğimizin içinde neler olduğunu bir kez daha görelim istedim. Rutin gibi gözüken ve içeriğindeki zenginliği zaman zaman bizlerin bile göz arda ettiği mesleğimizin algısını değiştirebilmek için bizlerin öncelikle mesleğimizin öğretici besleyici ve doyurucu bölümlerini görüp hissetmemiz gerekir.

Eczacılık, hayat yolunda bir meslek icra ederken bizleri bilgeleştirir, toplum önünde şifa dağıtan kutsal bir mesleğin icracısı yapar. Eczacılık bizlere öyle kapıları açar ki her gün dinlediğiniz, anlattığınız, hayatlarına dokunduğunuz yüzlerce insan nedeniyle müthiş bir network oluşturup sizi gönül zengini yapar. Eczacılık bir sevdadır; hayatınızın ilkbaharında başlayıp siz bırakıncaya kadar devam eden.

Eczacılık bir öğrenme sanatıdır. Bir reçeteden, bir hastadan, bir doktordan, bir öğrenciden, bir sorudan, iş ortaklarından, ziyarete gelen mümessilden, meslektaşlarımızdan sürekli yeni şeyler öğrenme fırsatının sunulduğu bir sanat. Gençlerden sağlığın nasıl hoyratça harcandığını, İleri yaşlarda nasıl pişmanlıklar yaşandığını, doğru ve yanlış kullanımları, yan etkileri, tecrübeleri hep öğreniriz. Eczacılık bize sabretmeyi öğretir. Eczanelerimizde bizi yoran, zorlayan, onurlandıran, çılgın, iyi, kötü, zengin, fakir, çaresiz, sağlığını başının üstünde gezdiren ya da ayaklar altına alan müşteriler, devletin sürekli değişen kuralları, meslektaşlarımızın anlamsız çekişmeleri bize sabretmeyi öğretir.

Eczacılık bir iletişim sanatıdır. Harika dostluklar çıkartır. Bir anlama sanatıdır. İnsanları DNA’sına kadar tanıma fırsatı verir. Eczacılık olağanüstü bir dokunma sanatıdır. Yaşlı-genç, zengin-fakir, din, ırk, cinsiyet gözetmeden hayatlara dokunursunuz. Genç meslektaşlarınızın elinden tutma, iş ortaklarınıza katkıda bulunma, gençlerin yolunu aydınlatma fırsatınız olur. Velhasıl dokunduğunuz her devada dua alırız. Eczacılık bir liderlik sanatıdır. Topluma liderlik edersiniz. Bildiklerinizi bıkmadan usanmadan sürekli anlatma alanınız vardır. Öğrenir ve öğretirsiniz.

Sadakat alanıdır. Dokunduklarınızın teşekkür ve sadakati hiç bitmez.

Eczacılık güzel hayattır. Paylaşan, öğrenen, öğreten, iyi günde kötü günde, sağlıkta ve hastalıkta hastalarınız ve müşterilerinizle çıktığınız yolculuktur.

İyi ki eczacıyız. İyi ki bu onurlu mesleğin sahipleriyiz.

Bu sevda yolunda bizimle birlikte olan, fedakar çalışanlarımıza kocaman bir teşekkür ve minnetle hepimize kutlu olsun.

Ecz. Adile Özdağ

Comments are closed.