Fırsatı Kaçırmayın! | Ruhan Akın

 FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Sizden en azından bu yazıyı okuduğunuz süre boyunca sadece geçmişteki yaşadıklarınıza değil henüz yaşamadığınız zamana da odaklanmanızı istiyorum.

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuş. Bakalım neler olacaktı?

Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer gelmişler. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girmişler. Hatta pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirmiş: “Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yollardaki engelleri kaldırmıyor!” Sonunda saraya sebze ve meyve getiren bir köylü çıkagelmiş. Sırtındaki küfeyi yere indirmiş ve iki eli ile kayaya sarılarak kan ter içinde, ıkına sıkıla kayayı yolun kenarına çekmiş.

Tam küfeyi sırtına tekrar alacakken yerde bir kesenin durduğunu görmüş ve açmış..

Kese altın doluymuş. Bir de kralın notu varmış içinde… “Bu altınlar, kayayı yoldan çeken kişiye aittir.” Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almış.

Her engel, hayat şartlarımızı daha iyileştirecek bir fırsattır…

Çünkü yaşamak seçimlerden ibarettir. Her yol ayrımında bir seçim yaparsınız ve seçtiğinizi yaşarsınız. Her seçim ise bir fırsattır ve bu fırsatların yarattığı yeni seçenekler ile hayatınıza devam edersiniz.

Fakat karşınıza çıkan fırsatları gerçekten görebiliyor musunuz? Fırsatları göremediğinizde sizin için seçenek olmaktan da çıkar ve fırsatı kaçırırsınız. Ancak fırsatı gördüğünüzde artık o sizin seçeneğiniz haline gelir.

Bu yüzden bu değerli anları kaçırmamak için sürekli çevrenizle ve insanlarla iletişim halinde olmak ve iletişim kanallarını açık tutmak gerekli.

Hayat hareketi ödüllendiriyor.Sizde fırsatı kaçırmamak için;

TEMBELLİK ETMEYİN

Tembellik insanoğlunun doğasında olan bir davranış. Çoğu zaman birçok fırsatı kaçırmamızda bu yüzden oluyor. Seçtiğimiz yola çıkmadan önce hayallerimiz olanaksız görünebilir. Seçtiğimiz hedefler daha biz onlara ulaşamamışken çok büyük gözükmeye başlayabilir. Bu durumda sürekli yola çıkmayı erteleriz. Ama o yolda ilk adımı atar atmaz hedeflerimizde gerçeklik kazanmaya başlayacaktır. Önemli olan o ilk adımı atmak!

AZMEDİN

Bazen seçtiğiniz yolda ilerlerken zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Yolda zorluklarla karşılaşmanız o yolun doğru yol olmadığını göstermeyebilir. Azim size yapabilme gücünü verir. Eğer verdiğiniz karar ve amacınız net ise koşullar yani evren sizin yapabilme gücünüze uyacaktır.

CESUR OLUN

Yaşamak başlı başına cesaret ister diyebilirsiniz. Bahsettiğim hayatınızı değiştirmek değil. Yaşamda bir fark yaratın. Bu fark çok büyük olmak zorunda değil. Hiç yapmadığınız bir şeyi yapmak olabilir. Örneğin; çok basit! daha önce okumadığınız tarzda bir kitap okuyun. Dinlemekten hoşlanmadığınız bir müzik türünü dinleyin. Eğer iyi bir dinleyiciyseniz bir öğrenciye mentorluk yapın mesela.. Gerçekten cesur olmak çok basit. Yeni şeyler öğrenmeye ve denemeye cesur olun. “Kutunun dışına çıkın!”

DÜŞÜNÜN

Her hayalinizi, seçeceğiniz her yolu en olumlu haliyle düşünün.

“Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, geriye kalan et ve kemiksin, gül düşünürsün gülistan olursun, diken düşünürsün dikenlik olursun.” demiş Mevlana

 ÖĞRENMEYE DEVAM EDİN

Bilgisayar, yeni bir kurs, bir kitap, elişi, bahçe bakımı vb. ne ile ilgili olursa olsun fark etmez. Yeter ki sizin düşünce alanınız genişleten ve başka kişilerle birlikte de yapabileceğiniz bir öğrenme olsun. Her işinizi ben bundan ne öğrendim diyerek tamamlayabilin.

TUTKUNUZU YENİLEYİN

Boş vakitlerinizi değerlendirdiğiniz, işiniz dışında (bu durumda tutkunuz olan bir iş yaptığınızı varsayıyorum J ) bir tutkunuz olsun. Bu tutkuyu zaman zaman yeniden değerlendirin ve kendinize yeni alanlar yaratın.

 

FIRSATLARI GÖRÜN

Steve Chandler

Ne zaman mutlu olsam, başkalarındaki mutluluğu da fark ederim. Ne zaman sevecen olsam, başkalarının da sevecen olduğunu görürüm. Ne zaman enerji ve umut dolu olsam, dört bir yanımda fırsatlar görürüm.

Ne zaman öfkeli olsam, karşımdakinde ikiyüzlülük bulurum. Ne zaman moralim bozuk, canım sıkıntılı olsa, karşımdakinin gözlerinde hüzün görürüm. Bitkin olduğum zamanlar bütün dünyanın sıkıcı ve sevimsiz olduğunu fark ederim.

Her durum ve koşulda, altın arayabiliriz ya da pislik. İnanın ne arıyorsak da onu buluruz.

Kendi kendimizi motive etmeye başlamak için en iyi nokta, çevremizde gördüğümüz şeylerde neyi aradığımızda yatar. Baktığımız her yerde fırsatlar mı görüyoruz?

Özgüdülememizi en çok etkileyen şey, çevremizdeki koşulları nasıl görmeyi seçtiğimizdir. Çünkü hiçbir şeyi olduğu gibi görmeyiz; her şeyi kendimiz nasılsak öyle görürüz.

Ne göreceğiniz her zaman sizin seçiminize bağlıdır. Bugün hangi dünyayı görmek istiyorsunuz? Fırsat, yaşamda gizli olan altındır. Onu bulmak için yapmanız gereken tek şey de mutlu olmanızdır. Dünya kendi yarattığınız bir arenadır.

Fırsatlarsa, kuantum parçacıkları gibidir; ancak dikkatli bir gözlemci tarafından görüldüğü zaman varlıkları anlaşılır. Eğer onları görmeyi seçerseniz, fırsatlarınız katlanarak çoğalacaktır.

 

Yazımın başında her yolun başında bir seçim yaparsınız demiştim. Yeni yılda hayatınız için:

O YOLU AÇAN SİZ OLUN.

Sevgiyle kalın..

Ruhan AKIN

Armente Danışmanlık ve Eğitim

Kurucu Ortak
Eğitmen&Yönetici ve Takım Koçu, Mentor

 

Comments are closed.